Zespół Szkół w Paczkowie
Zespół Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu
Godło Orła Białego

Pierwsze zajęcia z nowego cyklu „Z książką przez świat” odbyły się 27 listopada 2017 roku. Zajęcia przygotowane z myślą o uczniach gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, rozpoczęły się krótkim wprowadzeniem i rozmową na temat ulubionych literackich pejzaży. Potem przyszedł czas na zadania specjalne – podzielona na grupy młodzież otrzymała kserokopie konturowej mapy świata i koperty z zadaniami – tytułami książek, z poleceniem, by ustalić, na którym kontynencie rozgrywała się akcja utworów. Niektóre tytuły same „podpowiadały” miejsce akcji np. „Tomek na Czarnym Lądzie”  A. Szklarskiego czy „Misja Antarktyda” M. Wojciechowskiej, inne stanowiły niemałą trudność i budziły spore zaskoczenie, gdy np. okazywało się, że „Ania z Zielonego Wzgórza” rozgrywa się w Kanadzie, czyli w Ameryce Północnej, a „Jądro ciemności” w samym sercu Afryki. Było sporo śmiechu i zabawy, ale także wiedzy, którą zdobyli uczestnicy spotkania. Także o reportażu i polskich reportażystach opisujących różne „krańce świata”, których książki wyłożone na wystawce wzbudziły spore zainteresowanie.