Zespół Szkół w Paczkowie
Zespół Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu
Godło Orła Białego

10 kwietnia 2018 r. w auli Szpitala im. K. Jonschera odbył się Konkurs Pięknego Czytania, w którym mogli wziąć udział pacjenci – uczniowie od pierwszej klasy szkoły podstawowej do trzeciej klasy szkoły ponadgimnazjalnej. Konkurs jest organizowany corocznie dla przypomnienia, że 23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, ale w tym roku wpisał się w cykl zajęć promujących czytelnictwo. Przez cały rok, na różnych oddziałach odbywały się spotkania „Z książką przez świat”, w czasie których odwiedzaliśmy różne kontynenty, oczywiście z książką. Przemierzyliśmy Europę i Afrykę, poznawaliśmy smaki Azji, dotarliśmy nawet na bieguny! Dzisiejsze spotkanie jest więc takim małym podsumowaniem naszych książkowych podróży, ale też świetną okazją, by po raz kolejny wybrać się w niezwykłe rejony naszego globu. 

Konkurs Pięknego Czytania jak zwykle cieszył się dużą popularnością – wzięło w nim udział kilkunastu małych pacjentów, którzy z zaangażowaniem przedstawiali fragmenty utworów o charakterze podróżniczym. Były wiersze Łukasza Dębskiego z „Wierszownika z podróży dookoła świata”, fragmenty „Odysei” Homera i „Tomka na Czarnym Lądzie” Alfreda Szklarskiego i wiele innych, które pokazywały, jaka piękna i niezwykła jest nasza kula ziemska.  W czasie obrad jury dzieci i młodzież wzięli udział w zabawie z mapą świata i ustaleniu, gdzie rozgrywa się akcja wskazanych książek.  Był też bajkowóz, kalambury, wielokrotnie powtarzane hasło : „Czy to słońce, czy to wiatr, z książką zawsze idź przez świat”,  a kiedy jury skończyło swoje obrady, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i książkowe nagrody. Wspomnienia z mile przeżytych chwil na pewno na długo zostaną w pamięci uczniów, rodziców i nauczycieli, a książki staną się nie tylko miłą pamiątką, ale także początkiem wielkiej czytelniczej przygody.