Zespół Szkół w Paczkowie
Zespół Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu
Godło Orła Białego

Zajęcia

„Franklin idzie do szpitala”

W listopadzie 2018r. przeprowadziłam zajęcia w ramach programu „Bajka moim przyjacielem” na oddziałach I i VIII.  Celem zajęć była redukcja lęku związanego z pobytem dziecka w szpitalu. W zajęciach posłużyłam się książką „Franklin idzie do szpitala” Bourgeois Paulette.  Bajka pokazuje postawę chorego żółwia Franklina, który pomimo lęku i strachu, dzielnie znosi leczenie urazu skorupy w szpitalu. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie postaci bohatera wysłuchanej bajki – żółwia Franklina  z wykorzystaniem muszli lub  kamienia jako skorupy żółwia.

 

 

„Dobre drzewa pomagają chłopcu”

W zajęciach na oddziałach I, III i V wykorzystano bajkę „ Drzewa po drodze”. Dobre drzewa opiekowały się chłopcem, który zgubił mamę i pomogły mu ją  odnaleźć . Na zajęciach dzieci wykonywały techniką papierczaków, potężne afrykańskie baobaby.

 

 

„Jak pomóc choremu misiowi”

W nawiązaniu do dnia Pluszowego Misia przeprowadzono na oddziale I, V, i VIII zajęcia z wykorzystaniem bajki „Czy źle się czujesz Sam?” W bajce mamie udaje się przekonać chorego misia do połknięcia lekarstwa. Po wysłuchaniu bajki dzieci wykonywały techniką origami z kół papierowe, kolorowe misie.

 

 

„Tęsknoty małej Helenki”

W zajęciach pt. „Tęsknoty małej Helenki”,  przeprowadzonych w marcu i listopadzie 2016 r. na  oddziałach VI i  XI wykorzystano   bajkę  „O Helence oraz dużych i małych tęsknotach”.  W trakcie zajęć dzieci miały okazję wypowiedzieć się o swoich największych tęsknotach oraz przedstawić je w pracach plastycznych.

 

 

„Mała wiewiórka zapomina o chorobie”

W zajęciach przeprowadzonych na oddziałach X i XI wykorzystano „ Bajeczkę o chorej wiewiórce”. Bohaterka bajki zapomina o chorobie wykonując różne prace z jesiennych darów. W nawiązaniu do treści bajki dzieci wykonały małe kasztanowe wiewiórki.

 

 

„Owieczka lekarzem”

W zajęciach przeprowadzonych w marcu 2016r. na oddziałach I  i VIII wykorzystano bajkę „Owieczka lekarzem”. Bohaterka bajki  pomogła małym chorym zwierzątkom. Wyleczone zwierzaki doceniły pomoc doktor owieczki i zrozumiały, że to nie tylko dobry lekarz, ale ich przyjaciółka. W nawiązaniu do treści bajki dzieci uzupełniały kontury rysunku owieczki kłębuszkami wełny.