Zespół Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych
Zespół Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu
Godło Orła Białego

Drogie dzieci i drodzy rodzice, opiekunowie bajkowozu serdecznie polecają książkę pod tytułem „Sen Alicji czyli jak działa mózg” autorstwa prof. Jerzego Vetulani ( wybitnego neurobiologa).

Tytułowa bohaterka Alicja jest dziewczynką, która w ciągu dnia jest bardzo aktywna: skacze przez kałuże, bawi się w szukanie żab, zbiera śliwki z drzew, odrabia zadania z matematyki, wieczorem znajduje jeszcze czas na czytanie bajki swojemu młodszemu bratu. To wszystko sprawia, że Alicja jest bardzo zmęczona i zasypia. A wtedy  jej mózg najintensywniej pracuje ( przetwarza, wszystko to, co wydarzyło się w ciągu dnia). Mózg zaczyna opowiadać o sobie- jest mentorem całej opowieści, opisuje swój wygląd i opowiada za co jest odpowiedzialny. Odpowiada za to, co czujemy, co myślimy, co mówimy, za to jakie decyzję podejmujemy itd. Ma specjalną armię składającą  się ze stu  tysięcy milionów żołnierzy nazywanych neuronami.

Książka jest ciekawie a zarazem w przejrzysty sposób zilustrowana. Zachęca do zadawania pytań np. dlaczego powinniśmy się zdrowo odżywiać albo dlaczego śpimy. Czasem tak się zdarza, że dziecko przychodzi do nas z jakimś trudnym problemem a my nie znamy odpowiedzi i właśnie ta książka jest taką odpowiedzią na trudne pytania. Książka dedykowana dla dzieci od 5 roku życia.

Zachęcamy do czytania.