Zespół Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych
Zespół Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu
Godło Orła Białego

Już po raz kolejny gośćmi naszej szkoły byli pracownicy naukowi Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej: pan dr inż.Wojciech Smułek oraz mgr inż. Przemysław Aksamitowski.W auli stanęło chemiczne laboratorium. Naukowcom podczas eksperymentów asystowali uczniowie naszej szkoły. Recytacją wiersza J.Tuwima „Lokomotywa” wszyscy zebrani pomogli uruchomić dymiącą ciuchcię. Wszyscy pomogliśmy wywołać „syczące węże” faraona, udało się też spreparować ogromnych rozmiarów pastę dla słonia. Chemicy okazali się pogromcami ognia – stworzyli pianę, która płonęła na dłoni (nie parzyła). Pozornie proste reakcje zostały wyjaśnione naukowo np. uczniowie dowiedzieli się, skąd biorą się kolory w fajerwerkach oraz ćwiczyli trudną terminologię chemiczną. Niezwykle efektowny pokaz zakończył się wspólnym eksperymentowaniem  – każdy uczestnik mógł osobiście zanurzyć różę w ciekłym azocie i obserwować zmianę jej właściwości fizycznych. Spotkanie dostarczyło niezwykłych doznań naukowych i było bardziej inspirujące niż kolejne rozdziały z podręcznika.

Składamy też podziękowanie pani dr hab. inż. Karolinie Wieszczyckiej za organizację pokazu. Dziękujemy!