Zespół Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych
Zespół Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu
Godło Orła Białego

Kolejnym artystą , z którym zapoznały się przedszkolaki naszej placówki w ramach cyklu „Sztuka puka do malucha” był norweski przedstawiciel malarstwa ekspresjonistycznego- Edvard Munch.

Od wczesnego dzieciństwa nieobce mu były doświadczenia choroby i śmierci oraz związane z nimi poczucie smutku i lęku, które ukształtowały jego wrażliwość artystyczną. Stąd ukazywanie trudnych, negatywnych emocji, to podstawowy temat jego malarstwa osiągający apogeum w najbardziej rozpoznawalnym jego obrazie pt. „ Krzyk”. Za życia, jak wielu artystów, niedoceniony, dziś stanowi ikonę malarstwa poprzez podejmowanie nowych tematów( choroba, śmierć, obsesje) ,a także stosowanie nieznanych dotąd technik malarskich : zatracanie detali, stosowanie silnych kontrastów, płynnych niespokojnych, falujących linii, bogatej faktury.

„Krzyk” do dziś stanowi metaforę bólu istnienia, samotności, strachu.

Zaś malarstwo, także u nas, jest próbą oswojenia tych przykrych emocji.