Zespół Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych
Zespół Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu
Godło Orła Białego

Nikifor Krynicki to kolejny z bohaterów cyklu dla przedszkolaków „Sztuka puka do malucha”.

W ramach cyklu pt. „Stuka puka do malucha”, w listopadzie poznaliśmy twórczość Łemka- Nikifora Krynickiego (Epifaniusza Drowniaka) i jego małą ojczyznę- Krynicę-Zdrój. Dzieci dowiedziały się, że każdy może malować, nawet bez wykształcenia ani specjalnego artystycznego warsztatu jeśli tylko ma chęć lub pasję. Poznały też niezwykłą miłość i przywiązanie do rodzinnej ziemi, która kazała Nikiforowi trzykrotnie wracać , na piechotę, z wysiedlenia na Ziemie Zachodnie, do ukochanej Krynicy.

Ponadto dowiedziały się, co to jest kontur oraz jakie znaczenie ma kolor w sztuce oraz , że w Polsce zamieszkują także mniejszości narodowe, mające własną obyczajowość i kulturę. Potem zainspirowane twórczością Nikifora rysowały własne małe ojczyzny.