Zespół Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych
Zespół Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu
Godło Orła Białego

Tym razem królową laboratorium, zaaranżowanego na jednym z oddziałów szpitalnych przez gości  z Politechniki Poznańskiej: dr Wojciecha Smułka oraz studentów z koła naukowego, była KAMERA TERMOWIZYJNA. Wszyscy ustawialiśmy się do pięknych zdjęć, na których później  z trudem próbowaliśmy się rozpoznać. Mogliśmy obserwować wizualne odwzorowanie rozkładu promieniowania podczerwonego, czyli ciepła, które jest wytwarzane przez nasze organizmy oraz rozmaite przedmioty w naszym otoczeniu. Takie promieniowanie emituje każdy przedmiot o temperaturze powyżej zera bezwzględnego, czyli -273,15°C. Możliwość zaobserwowania tego, co gołym okiem niewidzialne – okazało się fascynujące! Obserwowaliśmy także nagrzewanie się komórki oraz zmiany temperatury roztworu podczas rozpuszczania NaOH (silne grzanie) oraz NH4Cl (widać ochłodzenie). Niezwykle cenna dla uczniów była możliwość samodzielnego eksperymentowania: wypieranie metali szlachetnych z roztworów, przewodnictwo roztworów, elektroliza ze wskaźnikami pH  oraz próba Tromera (odróżnianie glukozy od sacharozy).  Odkrywanie tajemniczego świata eksperymentów pobudza aktywność badawczą młodych umysłów i daje odpoczynek od trudów leczenia.