Zespół Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych
Zespół Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu
Godło Orła Białego

Dnia 18.02.2019 roku w naszej szkole odbyły się zajęcia w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, podczas których cyklicznie poznajemy dokonania najwybitniejszych Polaków. Tym razem mówiliśmy o doktor Wandzie Błeńskiej, która w roku 2018 została wybrana „Poznanianką stulecia”. Uczniowie dowiedzieli się o jej działalności misyjnej w Ugandzie i całkowitym poświęceniu chorym w Afryce, za co została nazwana „Matką trędowatych”. Dzieci uczyły się też tańca afrykańskiego i wykonywały zakładki do książek ze swoimi marzeniami, ponieważ doktor Błeńska była wielką orędowniczką marzeń. Mówiła: „Jeśli macie jakieś dobre, świetlane pomysły, to je pielęgnujcie. Nie dajcie im zasnąć, nie odrzucajcie ich tylko dlatego, że wydają się niemożliwe czy trudne do zrealizowania. Swoje marzenia trzeba pielęgnować!”. Podczas zajęć odbyła się również projekcja filmu o Dokcie – tak bowiem nazwali się mieszkańcy Buluby – wioski, w której spędziła ponad 40 lat. Mali pacjenci mogli zatem zobaczyć tę filigranową misjonarkę, silną duchem i ciałem oraz posłuchać jej opowiadań o pięknej Afryce, trudach  pracy lekarza, a przede wszystkim o marzeniach. Spotkanie stało się inspiracją, zarówno dla młodzieży jak i dorosłych, do odbycia podróży w poszukiwaniu swoich marzeń, czego szczerze wszystkim życzyły osoby prowadzące. Niech Ta, której marzenia się spełniły, zagrzewa nas do walki o ich realizację.