Zespół Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych
Zespół Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu
Godło Orła Białego

Projekt Oddział Bajka

Dzięki współpracy naszej szkoły z Fundacją „Serdecznik” zrodził się pomysł stworzenia przenośnej biblioteczki na kółkach. W związku z tym wzięliśmy udział w pilotażowym projekcie „Bajeczne szpitale”. Przenośną biblioteczkę nazwano bajkowozem. Ten niezwykły pojazd kilka razy w tygodniu gości na oddziałach szpitalnych. Naczelne miejsce bajkowozu zajmują starannie wybrane, wartościowe pozycje literackie, które swoją oprawą graficzną zachęcają do czytania. Selektywnie dobrane książki mają walor poznawczy i edukacyjny. Są ciekawe i emocjonujące. Kształtują optymizm, pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie oraz promują pozytywne wzorce postępowania. Dodatkowo bajkowóz jest wyposażony w magiczne akcesoria, które pozwalają  oczami wyobraźni przenieść się w zaczarowany świat fantazji, w którym nie ma bólu, cierpienia i smutku.

Biblioteczka na kółkach zyskała sobie sympatię zarówno małych, jak i dużych czytelników. Owa biblioteczka stanowi swoistą inspirację do prowadzenia zajęć. Nasi uczniowie chętnie uczestniczą w bajkowych opowieściach. Do bajkowozu dołączony jest kuferek , do którego można odłożyć książkę po jej przeczytaniu i wypożyczyć kolejną.

Zajęcia biblioteraputyczne prowadzone są przez wychowawców zajęć pozalekcyjnych panią Agnieszkę Błaszyk-Pawlak, panią Sylwię Błażejczak i panią Małgorzatę Gunther, które uczestniczyły wcześniej w szkoleniach zorganizowanych przez Fundację „Serdecznik”.

 

 

„Czytajmy dzieciom, bo książka sprawi, że możemy nawiązać z dzieckiem niezwykły kontakt” – to nasze hasło.

 

http://www.oddzialbajka.pl