Zespół Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych
Zespół Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu
Godło Orła Białego

Uwaga zagadka !!!

???

Tego kwiatka może wcale nie ma,

Chociaż się w wyobraźni naszej złoci.

Przez jedną noc kwitnie cudny kwiat ……. ? ……..

???

 

Legenda o kwiecie paproci

Pewnego razu chłopiec o imieniu Jaś usłyszał opowieść o Cudownym  Kwiecie  Paproci, który zakwita tylko raz do roku , w Noc Świętojańską. Nikt jednak nie wiedział , gdzie taka paproć rośnie  i czy zakwita ona w miejscu, w którym jest wiele paproci, czy tam, gdzie stoi tylko jedna roślina. Bajarze ostrzegali  wszystkich  przed złymi mocami, które strzegą tego niezwykłego kwiatu, ale i tak dużo było poszukiwaczy, bo ten kto odnajdzie kwiat miał otrzymać wielkie bogactwa.

Mijały lata, a Jaś każdego roku, w ten szczególną noc miał przedziwne sny związane z białym kwiatem. Będąc już młodzieńcem postanowił  osobiście spróbować odnaleźć tę cudowną paproć.

Przez dwa kolejne lata jego próby kończyły się fiaskiem, bo nigdy nie zdążył dojść w owo miejsce przed pianiem koguta. Dokonał tego dopiero za trzecim razem i wtedy, jak za dotknięciem różdżki  znalazł się w pięknym Pałacu, otoczony nieprzebranymi bogactwami.

Odtąd Jaś mieszkał w przepychu, otoczony liczną służbą, ale nie miał żadnych przyjaciół, no i coraz bardziej tęsknił  za swymi bliskimi, którym nigdy w życiu się nie przelewało.

Pewnego razu  młody  panicz wsiadł do złoconego powozu  i kazał się zawieźć w swoje rodzinne strony. Kiedy podjechał pod chylącą się ku ziemi chałupę, na progu stanęła jego matka. Widząc jej wychudzoną  postać  Jasia opadły wyrzuty sumienia, a spostrzegłszy łzy płynące po jej policzkach poczuł się jak najpodlejszy człowiek na świecie. Już sięgał do kieszeni po sakiewkę złota, gdy cichy, wewnętrzny głos przypomniał mu, że swym bogactwem nie może się z nikim podzielić. Jaś wskoczył do karety i odjechał.

Kiedy następnego roku znów przyjechał  w swe rodzinne strony nikt już nie wyszedł mu na powitanie.  Chata była opustoszała, a  za nią w ogrodzie zobaczył trzy mogiły rodziców i swego młodszego brata.

Stojąc przy grobach najbliższych, Jaś obwiniał się o ich odejście. Zamiast im wcześniej pomóc, on wybrał złoto i klejnoty, które nikomu nie przyniosły szczęścia, a najmniej jemu. Młodzieniec padł na kolana  i zapragnął dołączyć  do nich i wtedy ziemia się rozstąpiła i pochłonęła młodego bogacza, wraz z jego Cudownym Kwiatem Paproci.

Od tej chwili nikt już nie ujrzał tej magicznej rośliny…

Opublikowany przez Zespół Szkół nr 110 Środa, 24 czerwca 2020